Hrozí kácení stromů v Klecanském háji

07.01.2015 23:13

Uveřejňujeme zde text sdružení Pod Dubem: 

Vážení přátelé Klecanského háje,

 
možná se k vám již dostala informace o rozsáhlém plánovaném kácení v Klecanském háji, které mělo probíhat ve třetím čtvrtletí letošního roku. Tento zásah dlouhodobě změní charakter části háje a poškodí životní prostředí celé oblasti. Začátkem týdne se objevila informace, že se termín posunul a ke kácení dojde již v průběhu následujících dnů! Situaci vnímáme jako velmi kritickou, jelikož se jedná o oblíbený les, který je místem procházek, rekreace a oddechu nejen pro mnoho z nás, ale i pro spoustu návštěvníků obce, turistů a cyklistů. Nemalá oblast vyznačená k plošnému kácení se nachází hned na začátku háje v oblasti sousedící se zástavbou a dětským hřištěm, vykácená plocha zahrnuje i Benešovku (lavičku s křížkem u cesty do Klecánek https://www.klecany.cz/obsah/benesovka.html) a dotýká se značené turistické stezky. 
 
Rozhodli jsme se jako skupina občanů Klecan napsat Lesům ČR protestní dopis. Čím více občanů tento dopis podpoří a podepíše jej, tím větší je šance na zastavení, nebo alespoň omezení kácení. Naším cílem je usilovat poté o obnovení statusu přírodní rezervace, neboť Klecanský háj je mimo jiné stanovištěm významných druhů rostlin a živočichů (například největšího evropského brouka, ohroženého roháče obecného). Velice krásně zpracovaný průvodce Klecanským hájem si můžete přečíst např. zde: https://www.klecany.cz/obsah/sumny-klecansky-haj-316.html
 
Pokud se vám kácení v háji nelíbí, chcete o této věci získat více informací nebo se chcete přidat k výzvě proti kácení háje, zveme vás TENTO PÁTEK 9. 1. 2015 v 18,00 na setkání občanů pod dubem na dětském hřišti na konci ul. Na Hradišti. Na místě bude mj. pan Jaromír Bratka, přední odborník z občanského sdružení ochránců přírody Metropolitní region, zabývající se ekologií a životním prostředím v Klecanech. 
 
Připojit se a podepsat dopis občanů máte možnost také v příštím týdnu na MATRICE (pondělí 12. 1. a středa 14. 1., vždy 7,00 - 11,30 a 12,30 - 18,00) nebo na PODATELNĚ městského úřadu (pondělí 12. 1. a středa 14. 1., vždy 7,30 - 18,00). Podpisová akce bude ukončena 14. 1. a dopis bude poté ihned odeslán Lesům ČR. 
 
PŘEDEJTE PROSÍME TUTO INFORMACI DÁL!
 
S pozdravem,
sdružení občanů Pod Dubem

 

Další informace: 

Stanovisko firmy Lesy ČR

Stanovisko města Klecany

 Dopis občanů - k podpisu